Banica jest położona w ustronnej okolicy, w otoczeniu lasów, dzięki czemu jest to idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki, a jesienią – także grzybobrania. W odległości zaledwie kilkunastu kilometrów położone są dwa malownicze uzdrowiska: Wysowa-Zdrój i Krynica-Zdrój.
Miejscowość położona jest nad potokiem o tej samej nazwie. Przez Banicę prowadzi główny szlak beskidzki koloru czerwonego. Jego trasa na terenie Beskidu Niskiego wytyczona jest od Krynicy przez Banicę do Hańczowej (w pobliżu uzdrowisko Wysowa-Zdrój), dalej do Regietowa (stadnina koni huculskich), Zdyni, Wołowca. Potem trasa szlaku wiedzie przez Magurski Park Narodowy i dalej przez Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój do Cisnej.
Do Krynicy tym szlakiem jest ok. 13 km, do Hańczowej ok. 11 km.
Z Banicy blisko jest na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego (po polskiej stronie) – Lackową, 997 m. Najpierw trzeba dojść drogą do miejscowości Izby, a potem wzdluż potoku Biała do doliny Bielicznej, jednej z ładniejszych w Beskidzie Niskim. Stąd ścieżkami (warto mieć mapę Beskidu Niskiego) w górę w kierunku granicy na przełęcz Pułaskiego i dalej szlakiem granicznym koloru czerwonego na Lackową.
W Banicy znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka, obecnie kościół zbudowana w końcu XVIII wieku. Wewnątrz ikonostas z tego samego okresu. W najbliższej okolicy znajduje wiele innych cerkwi, między innymi w Izbach, Śnietnicy, Brunarach, Czyrnej, do których dojechać można asfaltowymi drogami o niewielkim natężeniu ruchu na przykład rowerem.
Ciekawe miejsca w poblizu:
- stadnina w Izbach,
- park wodny we Wysowej,
- Zalew Klimkówka,
- Wyciągi narciarskie (Jaworzyna, Słotwiny, Magura),
- muzeum pszczelarstwa w Kamiannej (ok. 14 km)